We are a leading Manufacturer of industrial fire rated doors and industrial single door from Ahmedabad, India.
₹ 23800 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Height | 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Material | GI |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Features | 2 HRS FIRE RATED DOOR |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Right Hand (RHS) |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Frame Profile | Single Rebate |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 4500 / sq ft Get Latest Price
| Frame Material | Steel |
| Height | 84 Inch |
| Material | GI |
| Glazing Type | Single Glazed |
| Glass Type | Clear Float Glass |
| Glass Thickness | 6 mm |
| Application Area | Office |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Dimension | 750x2100 mm |
| Finished | Color Coated |
| Glass Colour | Clear |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Swing |
| Open Style | Hinged |
Minimum order quantity: 3 sq ft
Bhavesh Panchal (CEO)
Shiv Shakti Fabricators
Plot No. 23, Madhuban Industrial Park, Indore-Ahmedabad Highway, Daskroi, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India