Manufacturer of a wide range of products which include industrial fire rated doors in chitorgadh and hmps single door.
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Material | GI |
| Height | 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Sheet Thickness | 1.2, 1.6, 2.0 MM GI SHEET |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Door Type | Fire Rated |
| Door Opening | Single Leaf |
| Height | 84 Inch |
| Door Configuration | Single Leaf |
| Door Leaf Thickness | 46 mm |
| Frame Material | HMPS |
| Usage/Application | Commercial |
| Leaf Sheet Thickness | 1.2 mm (18G) |
| Fire Rating | 120 min |
| Material | Galvanized Steel |
| Infill Material | Honeycomb Core |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Type Of Door | Single |
| Finish | Powder Coated |
| Thickness | 1.5 mm (Frame) |
| Door Leaf Sheet Thickness | 0.8 mm (22G) |
| Frame Thickness | 1.6 mm (16G) |
| Door Frame Sheet Thickness | 1.2 mm (18G) |
| Vision Panel | Included |
| Hardware | Mortise Lock, SS Hinges, Door Closer, Vision Panel |
| Size/Dimension | 750x2100 mm |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
Bhavesh Panchal (CEO)
Shiv Shakti Fabricators
Plot No. 23, Madhuban Industrial Park, Indore-Ahmedabad Highway, Daskroi, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India