Our range of products include mild steel fire glazed door, fire steel doors and double fire door.
₹ 4600 / sq ft Get Latest Price
| Frame Material | Steel |
| Height | 96 Inch |
| Glazing Type | Single Glazed |
| Glass Type | Clear Float Glass |
| Material | GI |
| Door Type | Single Door |
| Glass Thickness | 6 mm |
| Application Area | exit door |
| Brand | Shiv Shakti |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Glass Colour | Clear |
| Sheet Thickness | 1.2mm, 1.6mm, 2.0 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 sq ft
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Door Size | 900x2100 mm |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Door |
| Material | GI |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Exit Hardware | Panic Bar |
| Infill Material | Honeycomb |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Vision Panel | With Panel |
| Type Of Door | Single |
| Opening Direction | Outward Opening |
| Thickness | 46 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Application Area | Office, Hotel, Hospital |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 38500 / Piece Get Latest Price
| Fire Rating | 120 min |
| Material | GI |
| Door Type | Double Door |
| Door Thickness | 46 mm |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Sheet Thickness | 1.6 mm |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Features | 2 hrs fire door |
| Usage/Application | Industrial,HOSPITAL |
| Open Style | Hinged |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Model Number | fd1 |
| Sheet Thickness | 1.2 mm , 1.6mm |
| Vision Panel | Yes |
| Shutter Thickness | 1.2mm |
| Hardware Included | Door Closer, Hinges, Panic Bar, External Trim |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
Bhavesh Panchal (CEO)
Shiv Shakti Fabricators
Plot No. 23, Madhuban Industrial Park, Indore-Ahmedabad Highway, Daskroi, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India