Leading Manufacturer of fire rated steel door isi mark, industrial fire rated steel doors, industrial fire rated doors, fire resistant hinged door, fire resistant doors and fire rated hollow metal door from Ahmedabad.
₹ 4500 / Square Meter Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Door |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1200x2100 mm |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 250 Square Meter
Fire Doors are doors with fire-resistance rating and play an important role in fire protection and loss prevention. They are used as part of a passive fire protection system to reduce the spread of fire or smoke between compartments. Fire Doors enable safe escape from a building or structure during events like fire, earthquake, etc. Since Fire Doors have a distinct purpose, they have additional special characteristics than those of ordinary doors.
How We Unique - Shivshakti Fabricators:
Shiv Shakti Fabricators, recognizing the vital role of fire doors in providing safety and loss-prevention, utilizes its extensive experience in fire engineering and introduces a product line of quality fire doors with great emphasis to the above attributes.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Height | 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1000 mm |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Features | 120 MINIT FIRE STEEL DOOR |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Sheet Thickness | 1.2 |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Fire Resistant | 2 HRS FIRE RATED DOOR |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Height | 84 Inch |
| Material | GI |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Sheet Thickness | 1.2, 1.6, 2.0, MM |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1200x2100 mm |
| Door Size (H x W) | 2100 x 900 mm |
| Door Type | Single Door |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Infill Material | Honeycomb |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Style | Hinged |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Hardware Included | Door Closer, Panic Bar, Hinges |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Application Area | Shopping Mall, Factory, Hospital, Office |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1200x2100 mm |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1000x2100 mm |
| Door Type | Single Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Style | Hinged |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Hardware Included | Hinges, Door Closer, Lock |
| Application Area | Shopping Mall, Hotel, Factory |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1000x2100 mm |
| Material | GI |
| Frame Material | Galvanized Steel |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Leaf |
| Door Size (H x W) | 2100 x 900 mm |
| Material | GI |
| Door Thickness | 46 mm |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Vision Panel | With Panel |
| Frame Sheet Thickness | 1.6 mm |
| Infill Material | Honeycomb |
| Brand | shiv shakti |
| Features | 2 hrs fire rated door |
| Usage/Application | hospital , industrial , commercial |
| Open Style | Hinged |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Finish | Powder Coated |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Sheet Thickness | 1.2 , 1.6 |
| Shutter Thickness | 0.8 , 1.2 |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Hardware Included | Door Closer, Flush Bolt, Hinges |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Door Type | Double Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | shiv shakti |
| Features | 120 minit fire rated steel door |
| Usage/Application | Commercial, industrial, hospital, office |
| Open Style | Hinged |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Model Number | fd79 |
| Hardware Included | Handle, Door Closer, Hinges, Lock |
| Sheet Thickness | 1.2 mm , 1.6 mm , 1.5 mm |
| Application Area | Office, Hotel, Shopping Mall, Warehouse, Hospital, Factory |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | GI |
| Frame Material | Galvanized Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 36800 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Double Door |
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | Double Leaf |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1500 mm |
| Material | GI |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Door Thickness | 46 mm |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Sheet Thickness | 1.6 mm |
| Vision Panel | Yes |
| Brand | shiv shakti |
| Features | 2 hrs fire rated steel door |
| Usage/Application | Commercial, industrial, hospital, office |
| Open Style | Hinged |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Model Number | fd81 |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Finish | Powder Coated |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Sheet Thickness | 1.2mm, 1.5mm , 1.6mm |
| Shutter Thickness | 0.8mm , 0.9mm , 1mm |
| Frame Profile | Double Rebate |
| Hardware Included | Flush Bolt, Handles, Door Closer, Hinges |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 900x2100 mm |
| Door Type | HINGED |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Features | 2 HRS,FIRE RATED DOOR |
| Usage/Application | OFFICE, COMMERCIAL, HOPITAL |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Hardware Included | Hinges, Door Closer, Panic Bar |
| Finish | Powder Coated |
| Application Area | Hospital, Factory, Hotel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 5 Piece
Bhavesh Panchal (CEO)
Shiv Shakti Fabricators
Plot No. 23, Madhuban Industrial Park, Indore-Ahmedabad Highway, Daskroi, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India