Our product range includes a wide range of double door fire resistant door and hmps steel door.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Door Thickness | 46 mm |
| Door Type | Double Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Features | Fire Resistant |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Usage/Application | Industrial , HOTEL , COMM. |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Infill Material | Honeycomb Pad |
| Open Style | Hinged |
| Hardware Included | Hinges, Lock, Handle, Door Closer |
| Sheet Thickness | Frame: 1.2 mm |
| Application Area | Shopping Mall, Hotel, Hospital |
| Opening Direction | Right Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Door Opening | Single Leaf |
| Height | 84 Inch |
| Door Leaf Thickness | 46 mm |
| Frame Material | GI |
| Usage/Application | Commercial |
| Infill Material | Honeycomb Core |
| Leaf Sheet Thickness | 1.2 mm (18G) |
| Fire Rating | 120 min |
| Color | White |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Type Of Door | Single |
| Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 46MM |
| Finish | Powder Coated |
| Material Grade | GALVANIZED STEEL |
| Frame Thickness | 1.6 mm (16G) |
| Vision Panel | Included |
| Brand | SHAKTI DOORS |
| Position | LEFT/RIGHT |
| Warranty | 1 YEAR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Bhavesh Panchal (CEO)
Shiv Shakti Fabricators
Plot No. 23, Madhuban Industrial Park, Indore-Ahmedabad Highway, Daskroi, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India