Manufacturer of a wide range of products which include industrial fire rated steel doors, 2 hr fire rated metal isi mark door, fireproof metal doors, fire rated mild hollow metal doors, fireproof steel door and fire rated metal door.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Height (feet) | 2100, 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Thickness | 100*57MM |
| Sheet Thickness | 1.2, 1.6, 2.0 MM |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Height | 80 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Leaf |
| Door Size | 2100 x 1000 mm |
| Hardware Included | Mortise Deadlock |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Brand | shiv shakti |
| Features | 120 minit fire rated door |
| Usage/Application | Commercial, industrial, hospital, office |
| Open Style | Hinged |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Right Hand (RHS) |
| Opening Direction | Left Hand (LHS) |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Sheet Thickness | 1.2 mm , 1.6 , 1.5 mm |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Shutter Thickness | 0.8 mm , 0.9 , 1mm , 1.2 |
| Material | GI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 900x2100 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | SHIV SHAKTI |
| Features | 2 HRS FIRE DOOR |
| Usage/Application | Commercial, industrial, hospital, office |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Open Style | Hinged |
| Hardware Included | Lock, Hinges, Handle, Door Closer, Panic Bar |
| Finish | Powder Coated |
| Application Area | Factory, Warehouse, Shopping Mall, Hotel, Hospital |
| Sheet Thickness | 0.8/1.0/1.2/1.6 mm gi sheet. |
| Country of Origin | Made in India |
| Shutter Thickness | 1.2MM , 0.8 MM , 1.6MM |
| Door Type | Single Door |
| Material | GI |
| Frame Material | Galvanized Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Material | GI |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Door |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1000 mm |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1000x2100 mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
Fire Doors are doors with fire-resistance rating and play an important role in fire protection and loss prevention. They are used as part of a passive fire protection system to reduce the spread of fire or smoke between compartments. Fire Doors enable safe escape from a building or structure during events like fire, earthquake, etc. Since Fire Doors have a distinct purpose, they have additional special characteristics than those of ordinary doors.
How We Unique - Shivshakti Fabricators:
Shiv Shakti Fabricators, recognizing the vital role of fire doors in providing safety and loss-prevention, utilizes its extensive experience in fire engineering and introduces a product line of quality fire doors with great emphasis to the above attributes.
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Double Door |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Double Door |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1500 mm |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Brand | shiv sakti |
| Features | 2 hrs fire rated door |
| Usage/Application | hospital , industrial |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Sheet Thickness | 1.2 , 1.6 |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Shutter Thickness | 0.8 , 1.2 , 1.6 |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Height | 84 Inch |
| Door Configuration | Single Door |
| Door Type | HINGED |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Size (H x W) | 2100 x 900 mm |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Right Hand (RHS) |
| Sheet Thickness | 1.2, 1.6, 2.0 MM |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Material | GI |
| Door Thickness | 46 mm |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Sheet Thickness | 1.6 mm |
| Brand | SHIV SHAKTI |
| Features | 120 MIN. FIRE RATED DOOR |
| Usage/Application | OFFICE, COMMERCIAL, HOSPITAL |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Sheet Thickness | 1.2, 1.6 MM |
| Vision Panel | Yes |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Hardware Included | External Trim, Door Closer, Panic Bar, Hinges |
| Shutter Thickness | 1.2MM |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 24300 / Piece Get Latest Price
| Height | 84 Inch |
| Door Configuration | Single Door |
| Door Type | HINGED |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1000 mm |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Right Hand (RHS) |
| Sheet Thickness | 1.2, 1.6, 2.0, MM GI SHEET |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Size | 1200x2100 mm |
| Material | HINGED |
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | Single Leaf |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Exit Hardware | Panic Bar |
| Opening Direction | Inward Opening |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Fire Resistant | 2 HRS. FIRE DOOR |
| Color | RAL |
| Door Height | 2100 |
| Door Thickness | 46mm |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Application Area | Hospital, Cinema Hall, Factory |
| Width | 1200 |
| Finish | Powder Coated |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Sheet Thickness | 1.2MM, 1.6MM, 2.0 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Height | 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1000 mm |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Features | 2HRS FIRE RATED DOOR |
| Usage/Application | COMMERCIAL,OFFICE,HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Square Meter Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Door Thickness | 46 mm |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Sheet Thickness | 1.6 mm |
| Vision Panel | Yes |
| Usage/Application | COMMERCIAL,, HOSPITAL |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Right Hand (RHS) |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Hardware Included | Panic Bar, Hinges, Door Closer |
| Material | GI |
Minimum order quantity: 10 Square Meter
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Fire Rating | 120 min |
| Height | 80 Inch |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Material | GI |
| Usage | Hotel |
| Hardware Set | Mortise Deadlock |
| Door Thickness | 46 mm |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Sheet Thickness | 1.6 mm |
| Vision Panel | Yes |
| Features | 2HRS FIRE DOOR |
| Usage/Application | OFFICE, COMMERCIAL, HOSPITAL |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Hardware Included | Door Closer, Hinges, Handles |
| Frame Profile | Single Rebate |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Door Configuration | Single Door |
| Material | GI |
| Height (feet) | 84 Inch, 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | HINGED |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1200 mm |
| Hardware Set | Panic Exit Bar |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Thickness | 100*57MM |
| Sheet Thickness | 1.2MM,1.6MM |
| Usage/Application | COMMERCIAL, OFFICE, HOSPITAL |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Fire Resistant | 2HRS. FIRE DOORS |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Material | GI |
| Height | 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Size (H x W) | 2100 x 1500 mm |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Surface Treatment | 250HRS SALT SPRAY |
| Shutter Thickness | 46MM |
| Frame Thickness | 100X 57 X 1.6MM |
| Sheet Thickness | 1.6MM |
| Coating Thickness | 70MICRON |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Left Hand (LHS) |
| Certifications | IS 3614 Certified, CBRI Approved |
| Frame Profile | Double Rebate |
| Fire Resistant | 2HRS |
| Door Configuration | Double Door |
| Door Type | Fireproof |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Material | GI |
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | Double Door |
| Exit Hardware | Lever Handle |
| Opening Direction | Outward Opening |
| Brand | Shiv Shakti Fabricators |
| Usage/Application | Industrial , HOSPITAL , HOTEL |
| Open Style | Hinged |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Finish | Powder Coated |
| Application Area | Mall, School, Hotel, Hospital |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1500x2100 mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
Fire Doors are doors with fire-resistance rating and play an important role in fire protection and loss prevention. They are used as part of a passive fire protection system to reduce the spread of fire or smoke between compartments. Fire Doors enable safe escape from a building or structure during events like fire, earthquake, etc. Since Fire Doors have a distinct purpose, they have additional special characteristics than those of ordinary doors.
How We Unique-Shiv Shakti Fabricators:
Shiv Shakti Fabricators, recognizing the vital role of fire doors in providing safety and loss-prevention, utilizes its extensive experience in fire engineering and introduces a product line of quality fire doors with great emphasis to the above attributes.
Bhavesh Panchal (CEO)
Shiv Shakti Fabricators
Plot No. 23, Madhuban Industrial Park, Indore-Ahmedabad Highway, Daskroi, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India